Walory turystyczne

 

Żarki Letnisko to piękna miejscowość letniskowa  położona w lasach sosnowych w powiecie myszkowskim w  województwie śląskim.

 

WITKIEWICZOWSKIE WILLE DREWNIANE Z LAT 30 - TYCH XX W.


Budowa drewnianych willi w stylu witkiewiczowskim rozpoczęła się na początku lat 30., kiedy na zlecenie hrabiny Stefanii Raczyńskiej, geodeta Władysław Zygierewicz opracował kompleksowy plan zagospodarowania miasta-ogrodu Żarki. Realizacją budowy zajął się pełnomocnik hrabiostwa Raczyńskich, Jan Brylski, który przybył do Żarek 1 maja 1932 r. Nabywcami działek i budowniczymi willi byli głównie bogaci właściciele fabryk i kupcy z pobliskiej Częstochowy oraz miast Zagłębia Dąbrowskiego. Najdroższe były działki w pobliżu przystanku kolejowego (dzisiejsza ulica PCK), toteż w tym rejonie zachowało się ich najwięcej, w większości drewnianych. Dodatkową atrakcją lokalizacji willi stała się pobliska kawiarnia państwa Wandy i Michała Kulików oraz kąpielisko leśne na rzece Czarka.

Adres: ul. PCK; 42-311 Żarki Letnisko

 

PARK Z ALTANĄ Z OKRESU PRZEDWOJENNEGO

 


Park usytuowany jest w centrum Żarek Letnisko. Powstał z inicjatywy hrabiny Stefanii Raczyńskiej w pobliżu osiedla letniskowo - wypoczynkowego. Dzisiejszy park stanowi dawne centrum miejscowości, które powstało na przełomie lat 20. i 30. obok przystanku kolejowego na trasie Kolei Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. W pobliżu znajdowała się kawiarnia. Obecnie w parku znajduje się tablica poświęcona pamięci Stefanii i Karola Raczyńskich – założycieli Żarek Letniska. Miejscowe Stowarzyszenie - Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hrabiny Stefanii Raczyńskiej, organizuje w parkowej altanie letnie koncerty. 12 września 2015 roku członkowie Klubu Seniora „Czarka”, władze Powiatu Myszkowskiego i Gminy Poraj, uroczyście wkopali „Kapsułę czasu”, zawierającą świadectwo o naszych bieżących czasach dla potomnych. Jej odkopanie ma nastąpić nie wcześniej niż w 2115 roku. Wydarzenie związane było z obchodzonym w tym roku 100-leciem Żarek Letniska. „Kapsuła Czasu” spoczęła w sąsiedztwie obelisku ku czci Hrabiostwa Raczyńskich, w centrum Żarek Letniska. Znalazły się w niej m.in. spisane historie i zdjęcia Żarek Letniska, straży, szkół i emerytów, specjalnie przygotowane na tę okazję „Świadectwa Życia”, które spisać o samych sobie mogli wszyscy mieszkańcy, aktualne egzemplarze lokalnej prasy, materiały gminne, wykaz aktualnych cen. 19 maja 2016 r. w centrum Żarek Letniska została uroczyście odsłonięta tablica upamiętniająca wkopanie kapsuły czasu.

Adres: ul. Grunwaldzka; 42-311 Żarki Letnisko

 

AMFITEATR

Amfiteatr widowiskowy został zbudowany dzięki mieszkańcom, którzy startowali w konkursie o Laur Złotej Miejscowości Radia Katowice. Sukcesu nie osiągnięto, ale amfiteatr pozostał. Znajduje się w centrum miejscowości i wykorzystywany jest w czasie imprez kulturalnych i muzycznych, które swoją oferta artystyczną przyciągają społeczność z okolicznych miejscowości i całego regionu. W weekendowe dni amfiteatr tętni życiem, jego doskonała lokalizacja pośród drzew sprawia, że każdy może się wyciszyć i odpocząć od codzienności.

Adres: Centrum miejscowości: 42- 311 Żarki Letnisko

 

BASEN KĄPIELOWY NA RZECE CZARKA

W sezonie letnim w centrum miejscowości Żarki Letnisko funkcjonuje basen kąpielowy. Jest on zasilany przez rzekę Czarkę i stanowi ważną infrastrukturę zaplecza rekreacyjno - turystycznego nie tylko dla gminy Poraj, ale i dla całego regionu oraz Aglomeracji Śląskiej, Zagłębia i Częstochowy. W basenie wyodrębnione są strefy do pływania dla dorosłych i dla dzieci. Teren wokół zbiornika jest dobrze zagospodarowany, a obiekt posiada zaplecze socjalne z szatniami, toaletami i prysznicami, w których ciepła wody pochodzi z kolektorów słonecznych. Ofertę wzbogaca boisko do siatkówki plażowej.

Adres: ul. Kąpielowa; 42-311 Żarki Letnisko

 

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY


Budynek kościoła pochodzi z 1936 r. Zaprojektowany został przez dwóch studentów architektury z Warszawy w ramach pracy dyplomowej pod kierunkiem prof. Gałęzowskiego, w stylu tyrolskim, zwanym przez mieszkańców alpejskim. Jego budowę nadzorował architekt z Krakowa, Franciszek Piaścik. Kościół został poświecony 7 lipca 1936 r. przez dziekana żareckiego ks. Augustyna Kańtocha. Sam budynek powstał na polecenie hrabiny Stefanii Raczyńskiej, założycielki miasta-ogrodu Żarki. Opiekę duszpasterską nad kościołem przejął proboszcz z Przybynowa ks. Augustyniak, a po nim ks. Władysław Smolarkiewicz, który przebywał w Żarkach przez okres okupacji, zaś po wyzwoleniu został pierwszym  proboszczem tworzonej parafii, choć oficjalnie  została ona powołana dopiero  po jego śmierci w 1948 r. Obraz Matki Boskiej pędzla Bolesława Rutkowskiego został poświęcony 7 lipca 1946 roku.

Adres: ul. Grunwaldzka 14; 42-311 Żarki Letnisko
tel.: (34) 314 63 18

 

OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE


Prywatne Słoneczne Obserwatorium Astronomiczne zbudowane w latach 1964-1974 przez Wacława Szymańskiego  znajduje się na prywatnej posesji przy ulicy Kopernika. Budynek w postaci rotundy ma wysokość 6 m, skryty jest w otaczającym lesie i służy prowadzeniu obserwacji zachowań Słońca. Obserwatorium zamieszcza komunikaty o stanie aktywności Słońca na stronie internetowej Towarzystwa Obserwatorów Słońca, które utrzymuje kontakty z obserwatorami i współpracownikami z Nowej Zelandii, Niemiec, Australii, Japonii, Boliwii, Norwegii, a także współpracuje z ośrodkami uniwersyteckimi w Krakowie, Wrocławiu i Toruniu. W obserwatorium organizowane są doroczne Zjazdy Obserwatorów Słońca. Placówka nie jest dostępna do zwiedzania, ale służy młodzieży szkolnej jako obiekt dydaktyczny.

Adres: ul. Kopernika 1; 42-311 Żarki Letnisko

 

 

DREWNIANA WILLA NAŁĘCZ

Budowę pensjonatu rozpoczęto w 1936 r. Posiadłość miała być reprezentacyjną rezydencją hrabiny Stefanii Raczyńskiej, założycielki miasta-ogrodu Żarki. Nazwano ją „Nałęcz” od herbu rodu Raczyńskich. Zaprojektowano ją bardzo okazale: na parterze mieściła się duża sala, pełniąca funkcję stołówki, sali tanecznej i widowiskowej, zaś na piętrze zlokalizowano 10 pokoików z zadaszonymi balkonami. Na obszernym placu przed willą znajdował się kort tenisowy. W latach przedwojennych Willa stanowiła centrum rozrywkowo-kulturalne regionu. Przyjeżdżali tam na zaproszenie hrabiostwa ludzie zajmujący w kraju najwyższe stanowiska - Raczyńscy mieli szerokie kontakty w wysokich sferach i kręgach władzy (w Willi Nałęcz gościł nawet prezydent Mościki). Wieczorami organizowano tu imprezy. Można było dobrze zjeść, potańczyć, posłuchać koncertów. W czasie wojny pensjonat stał się siedzibą Grenzschutzu (niemiecka straż graniczna), natomiast od 1945 r. przeszedł na własność Nadleśnictwa Złoty Potok i od lat 90. ubiegłego wieku mieści się w nim leśniczówka.

Adres: ul. Zielona 14; 42-311 Żarki Letnisko

 

 

DOM EUGENII CIEŚLOWEJ - PIERWSZA SZKOŁA W ŻARKACH LETNISKU

Pierwsza szkoła w Żarkach Letnisku zaczęła swoją działalność w 1952 r. w budynku, wtedy jeszcze niezamieszkałym, należącym do małżeństwa Eugenii i Stefana Cieślów, nauczycieli, którzy przystali na propozycję Społecznego Komitetu Założycielskiego Szkoły i wynajęli dom z przeznaczeniem na szkołę. W pierwszym roku nauki funkcjonowały cztery klasy, w każdym następnym roku podnoszono stopień organizacyjny szkoły o kolejną klasę. Kiedy zaczęło brakować miejsca w "Cieślówce", pani Eugenia (wtedy już kierowniczka szkoły) wraz z Komitetem Rodzicielskim zaczęła energicznie zabiegać u władz oświatowych o budowę nowej szkoły. w lipcu 1959 r. stanęły mury nowego budynku, a dwa lata później 16 grudnia 1961 roku młodzież rozpoczęła naukę w nowej "tysiąclatce" o 240 - stym numerze.

 

KAPLICZKA  HARCERSKA Z 1947 ROKU

Kapliczkę zbudowała grupa harcerzy z Myszkowa w 1947 roku, w miejscu swojego pierwszego powojennego obozu, który urządzili nad stawem obok nieczynnego już wtedy młyna Okularczyków. Harcerze odwiedzali to miejsce jeszcze kilkakrotnie. Ostatnie spotkanie, żyjących jeszcze druhów, uczestników pierwszego biwaku, odbyło się w 60 rocznicę tamtego wydarzenia.

Losowe Zdjęcie

Brak grafik

Licznik odwiedzin

Copyright © e-zarkiletnisko.info 2022